Одним з найбільш поширених пристроїв в побудові електричних приладів є контактори.
Контактор – це пристрій, який призначений для частих комутацій електричних приладів. Частота комутацій може коливатися від кількох десятків до тисяч разів на годину, що потребує від контакторів високої надійності як механічної, так і електричної. Основне завдання контактора – це керування роботою різного обладнання, зокрема електродвигунів, систем освітлення, нагрівачів і промислових електропечей.
Конструкція контактора залишається незмінною, незалежно від його типу або ж виробника. Вона складається з контактної, електромагнітної та дугогасильної систем, а також допоміжних контактів і зворотної пружини.
Контактна система відповідає за замикання та розмикання силового електричного кола, складаючись з рухомих і нерухомих контактів.
Електромагнітна система контролює ввімкнення та вимкнення пристрою. До її складу входять якір, сердечник і котушка. При подачі напруги на котушку, якір притягується до сердечника, що змінює положення рухомих контактів і замикає коло. Коли напруга знімається, контактор вимикається за допомогою зворотної пружини.
Допоміжні контакти здійснюють керування струмом у керуючих і блокувальних колах.
Дугогасильна система відповідає за нейтралізацію електричної дуги, яка виникає під час перемикання основних контактів.
Контактори класифікуються за різними технічними параметрами:
- За кількістю полюсів: 1-, 2-, 3-, або 4-полюсні.
- В залежності від типу струму в мережі: для змінного, постійного або комбінованого струму.
- За номінальним струмом основного ланцюга: корпусні контактори (від 1,5 до 4800 А) та модульні контактори (до 63 А).
- В залежності від номінальної напруги основної мережі та котушки керування.
- Залежно від наявності додаткових контактів.
Також контактори відрізняються способом монтажу та підключенням електропроводів.
За конструкцією виділяють:
- Відкриті контактори, які зазвичай використовуються у важких умовах експлуатації.
- Корпусні загального призначення.
- Корпусні модульні контактори, призначені для побутового та подібного застосування.
За призначенням:
- Для запуску та зупинки електродвигунів.
- Для комутації конденсаторних батарей у системах корекції коефіцієнта потужності.
- Для комутації інших силових ланцюгів, наприклад, для керування освітлювальними системами або в схемах автоматичного введення резерву.
Контактори не захищають електроланцюги від короткого замикання та перевантаження. Для захисту від короткого замикання необхідно до нього підключити автоматичний вимикач або плавкі запобіжники. Для захисту від перевантаження використовують теплові реле.
Якщо виникає питання, який контактор обрати, треба звернути увагу на деякі деталі. Потрібно обрати пристрій в залежності від того, де ви будете його використовувати. Тут основну роль грає необхідна напруга і струм комутуємого навантаження. Номінальна напруга і струм контактора повинні бути не нижче від потрібних. Необхідно визначитись з бажаним режимом роботи. Це можуть бути такі режими, як довготривалі, уривчасті, короткочасові та змішані. Підбирайте контактор в залежності від кількості потрібних полюсів. Від типу навантаження (активне, індуктивне (електродвигуни), ємнісне (конденсаторні банки) з яким буде працювати пристрій також залежить його вибір. Ще потрібно визначитись з виробником пристрою. На ринку України є великий вибір контакторів. Це такі бренди як Hager, ETI, АСКО-УКРЕМ, E.NEXT, та багато інших світових виробників.
Контактори є універсальними пристроями, які можуть використовуватися в різних сферах. При правильному виборі контактора, він буде служити вам довгі роки.
Автор: Юрій Флейшман