Як вибрати ПЗВ для бойлера?
Використання електричних водонагрівачів в сьогоднішніх умовах набирає великої актуальності завдяки можливості надавати комфортний доступ до гарячого водопостачання в різноманітних умовах, як в квартирах так і в приватних будинках. Сучасні електричні водонагрівачі поділяються на проточні та накопичувальні. Накопичувальні ще називають бойлерами. Бойлери, в свою чергу, поділяють на водонагрівачі з мокрим ТЕНом, де трубчастий електронагрівач розташований безпосередньо в воді, та бойлери з сухим ТЕНом, де трубчастий елемент розташований в спеціальному контейнері і не має безпосереднього контакту з водою.
При підключені водонагрівача любого типу до електромережі виникає питання - чи потрібен для цього ПЗВ? Так. Водонагрівачі контактують з великою кількістю води, в їх конструкції використовують багато металевих частин, до того ж вони зазвичай встановлюються в помешканнях з підвищеною вологістю (на кухні, в ванній, в туалеті), що додатково створює ризики ураження людини електричним струмом. Тому ПЗВ є обов’язковим елементом при підключенні водонагрівача до електромережі.
ПЗВ ще називають - вимикачем диференціального струму, або диференціальним вимикачем. Принцип його роботи заснований на виявлені струму витоку. При досягненні струмом витоку порога, на який налаштований ПЗВ, відбувається спрацювання приладу і навантаження відєднується від мережі. ПЗВ виготовляють з чутливістю 10, 30, 100, 300, або 500мА. При ураженні людини струмом силою більше ніж 50А, можуть виникнути перебої в роботі серця та ускладнення дихання. Електричний опір тіла людини вважають в середньому 10 Ком, але в умовах підвищеної вологості він падає до 1КОм. В такому разі, при випадковому дотику до обладнання яке знаходиться під напругою 220В, через тіло людини буде протікати струм 220мА, що смертельно небезпечно. Тому в разі застосування ПЗВ для бойлера вибирають реле з чутливістю 10 мА. У випадку якщо використовується стара проводка, яка має свій струм витоку, що призводить до хибних спрацювань ПЗВ з налаштуванням 10мА, можливо скористатися ПЗВ яке налаштоване гранично на 30мА. ПЗВ виробляють на номінальні струми від 16 до 125А. При виборі ПЗВ для бойлера необхідно стежити щоб його номінальний струм відповідав потужності бойлера. Розрахувати струм який споживає бойлер, якщо він не вказаний в паспорті, можна за формулою:
I=P/220, де:
I – струм, який споживає водонагрівач;
P – потужність прилада;
220В – номінальна напруга мережі.
Номінальний струм ПЗВ повинен дорівнювати або бути більшим ніж номінальний струм бойлера.
При виборі ПЗВ для бойлера, зазвичай використовують прилади типу АС, якщо водонагрівач з механічним керуванням, або А якщо керування електронне,але потрібно зауважити, що в деяких розвинених країнах, наприклад у Німеччині, Фінляндії, та інших, дозволено використовувати тільки тип А.
Для однофазних бойлерів обирають двополюсне ПЗВ, а для трифазних відповідно чотириполюсне.
Ще треба враховувати, що ПЗВ не захищає від струмів короткого замикання та надструмів, тому їх потрібно використовувати послідовно з автоматичними вимикачами відповідного номіналу.
Так для однофазного бойлера з електронним керуванням, потужністю 2000Вт, що буде споживати приблизно 9А, та який буде встановлений в ванній кімнаті, потрібно обрати ПЗВ номіналом 16А, чутливістю 10мА, типу А. Також такий прилад потрібно додатково захистити від надструму та струму КЗ, автоматичним вимикачем на номінальний струм 10А.
Існують рішення, в яких захисним пристроєм для бойлера обирають не пару ПЗВ + автоматичний вимикач, а один прилад що поєднує в собі функції обох пристроїв. Таким приладом є диференціальний автомат, або іншими словами автоматичний вимикач диференціального струму, скорочено АВДС. По своїм функціональним можливостям АВДС не поступається ПЗВ яке працює разом з автоматичним вимикачем.
При підключенні бойлера до електромережі постає питання – що краще обрати ПЗВ чи дифавтомат? На це немає одної універсальної відповіді. Кожен з цих варіантів має свої переваги та недоліки. АВДС вважають більш компактним. Він займає 2 модулі в електрощитку, а ПЗВ з автоматичним вимикачем – 3. В той же час до одного ПЗВ можна підключити декілька навантажень, що дозволить заощадити простір. При спрацюванні ПЗВ зразу зрозуміло причину через яку відбулось спрацювання, але існують сучасні АВДС з індикаторами спрацювання по диференційному струму. При виході з ладу одного приладу з пари ПЗВ та автоматичний вимикач, доведеться міняти тільки його, що обійдеться дешевше ніж заміна АВДС. Тож що краще ПЗВ чи АВДС для бойлера, треба вирішувати індивідуально в кожній ситуації.
Окремим видом ПЗВ є кабелі для підключення бойлера до електромережі з інтегрованим до нього ПЗВ. Зазвичай їх використовують у випадках, коли неможливо змонтувати окремо ПЗВ. Також вони є одним з можливих рішень при використанні бойлера в помешканнях зі старою проводкою яка має власні струми витоку. Так як в цьому випадку ПЗВ розташоване безпосередньо на шнурі живлення бойлера, воно буде реагувати тільки на струм витоку самого водонагрівача. Так як такі шнури вмикаються в звичайну розетку, вони виготовляються на номінальний струм до 16А і чутливістю до струмів витоку 10 або 30мА.
Бойлери, через небезпеку ураження електричним струмом, потребують обов’язкового заземлення. При пробої ізоляції, на корпусі бойлера, а відповідно в воді, кранах і взагалі у всій мережі водопостачання, з’явиться небезпечний потенціал. В сучасних будинках з новою проводкою, питання заземлення вже вирішено. Також в приватних будинках немає проблем з організацією заземлення. В більш старих будинках, де заземлення відсутнє, постає питання – чи буде працювати ПЗВ без заземлення? Так, при пробої ізоляції, ПЗВ не зможе відреагувати на цю несправність, бо не виникне струм витоку. Але при дотику до несправного обладнання, з’явиться струм через тіло людини на землю,тобто струм витоку, через який спрацює ПЗВ, і відключить бойлер від електромережі, чим врятує життя людини. Тож використання ПЗВ є обов’язковим і в тих випадках де заземлення не можливе.
При виборі ПЗВ або АВДС, також дуже важливо обирати ці пристрої виробництва відомих брендів. Добре себе зарекомендували ПЗВ та АВДС таких відомих виробників як Hager, Schneider Electric, EATON, ETI, E.NEXT, АСКО УКРЕМ, та багато інших.
Також в процесі використання ПЗВ потрібно стежити за надійністю під’єднання до нього всіх електричних проводів, його кріплення в електрощитку. Раз на місяць потрібно перевіряти його працездатність за допомогою кнопки «TEST», що винесена на передню панель пристрою.
На завершення можна зазначити, що ПЗВ є критично необхідним елементом безпеки бойлера. Правильний підбір, встановлення та регулярне обслуговування ПЗВ забезпечують його ефективність і надійність в експлуатації.